Wśród materiałów budowlanych, wiele jest takich, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych inwestycjach, pracach. Jednym z nich jest niewątpliwie klinkier, czyli tworzywo ceramiczne, materiał budowlany o bardzo dużym spektrum wykorzystania i praktycznych właściwościach. Jest to tworzywo powstające w procesie wypalania glin wapienno – żelazistych, wapienno – magnezjowych albo żelazistych. Na cechy specyficzne klinkieru wpływa właśnie rodzaj tlenku wapnia.

Klinkier jest materiałem stosowanym w wielu dziedzinach, przede wszystkim z uwagi na jego specyficzne i praktyczne właściwości. A zatem jest to budulec ceniony m.in. dlatego, że struktura nie jest porowata, jest to materiał nie chłonący wody, nie nasiąkliwy. Jest to również materiał pochodzenia naturalnego, odporny na działanie wielu czynników np. zabrudzeń, warunków atmosferycznych czy działanie kwasów. Klinkier jako tworzywo jest wykorzystywany do produkcji wielu materiałów budowlanych, które znajdują zastosowanie w różnorodnych inwestycjach, budowach. Będą to np. cegła klinkierowa, bruk klinkierowy, dachówki ceramiczne, płytki klinkierowe, docieplenia i panele klinkierowa czy klinkier cementowy. Bardzo popularnym materiałem są cegły klinkierowe, mogą być to np., cegły kominowe, budowlane, kanalizacyjne ora drogowe.

Cegła klinkierowa jako trwały, estetyczny produkt naturalny cieszy się dużym powodzeniem na rynku budowlanym. Jest ponadto odporna na uderzenia, mrozoodporna, ognioodporna. Nie działa na nią korozja chemiczna i biologiczna. Zapewnia izolacje termiczną o każdej porze roku. Niewątpliwie atutem tego budulca jest także estetyka, która zapewnia np. eleganckie, stylowe wykończenie domu, a budynki z takimi elewacjami prezentują się wyjątkowo elegancko. I to przez długie lata dzięki właściwościom cegieł klinkierowych, co ważne cegła klinkierowa jest materiałem uniwersalnym o wysokie jakości oraz trwałości i estetyce. Oferta producentów w tym zakresie jest dziś bardzo ciekawa, gwarantuje naprawdę wysoką jakość